Jak zrobić zdjęcia, aby wyeksponować wszystkie cechy produktu?

Tworzenie profesjonalnych zdjęć produktów to osobna dziedzina fotografii. Obrazy, które widzisz na billboardach, plakatach czy sklepach znanych marek powstają w wyspecjalizowanych agencjach przy użyciu zaawansowanego technologicznie sprzętu. Na szczęście obecnie każdy dysponuje świetnym sprzętem fotograficznym, czyli smartfonem. Podpowiadamy, jak w domowych warunkach tworzyć profesjonalne zdjęcia produktów na OLX. 

Na co zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć produktów? 

Wykonanie fotografii produktowej wymaga nie tylko sprzętu fotograficznego. Warto też zadbać o odpowiednie warunki pracy, czyli stworzyć „plan zdjęciowy”. Opisujemy wszystkie etapy powstawania zdjęć produktowych. 

1. Ustal, co jest tematem zdjęć 

Znasz doskonale przedmiot, który chcesz sprzedać. Wiesz, jakie ma zalety i niedoskonałości. Musisz je rzeczowo przedstawić potencjalnym klientom – nie tylko w opisie ogłoszenia (ten temat szczegółowo omawiamy w artykule Opisy produktów, które sprzedają [link do artykułu]), lecz także na zdjęciach. Na OLX masz do dyspozycji 8 kadrów, które powinny pokazać wszystko, co istotne dla kupującego.  

Przykład 1: zdjęcia książki 

Do prezentacji książek, ale także zabawek i wielu innych prostych w budowie przedmiotów, wystarczy 1–3 zdjęcia: jedno ogólne, jedno zbliżenie, aby pokazać ich stan. Istotne jest również zdjęcie wnętrza książki. Dzięki niemu kupujący będzie mógł ocenić wielkość liter, jakość papieru czy ilustracje ważne w przypadku książki dla dzieci.  

Przykład 2: zdjęcia ubrań i butów 

Skoncentruj się na pokazaniu stanu, w tym widocznych śladów zużycia czy defektów. Fotografia powinna uzasadniać zaproponowaną przez Ciebie cenę. Ważne jest zdjęcie z każdej strony – także od strony podeszwy. W przypadku zdjęć ubrań i butów zwróć szczególną uwagę na oświetlenie – zdjęcia rób w świetle, które oddaje faktyczny kolor przedmiotu.  

2. Przygotuj domowy „plan zdjęciowy” 

Przygotuj produkt 

Fotografowany produkt powinien być czysty i uporządkowany. Dlatego umyj samochód, wypierz i wyprasuj ubrania, oczyść klawiaturę i ekran, wypastuj buty etc. Usuń też dodatki, które nie są częścią sprzedawanego przedmiotu, np. naklejki ze sprzętu IT, RTV/AGD. 

Zadbaj o dobre światło  

Odpowiednie światło jest niezwykle ważne. Najlepszy efekt uzyskasz, korzystając z naturalnego oświetlenia, dlatego jeśli fotografujesz w pomieszczeniu, podejdź do okna, a w razie potrzeby użyj oświetlenia sztucznego. Unikaj zbyt mocnego światła, by nie prześwietlić zdjęcia. Jeśli regularnie fotografujesz małe przedmioty (zabawki, elektronikę, biżuterię, kosmetyki, narzędzia części zamienne), zastanów się nad zakupem tzw. namiotu bezcieniowego. Najprostsze pudełko oświetlone miękkim światłem, które pozwala uniknąć cieni za fotografowanymi przedmiotami, to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych. 

Wykorzystaj „złotą godzinę” 

Jeżeli masz do sfotografowania obiekt znacznych rozmiarów (motocykl, samochód, maszynę, materiały budowlane), zaplanuj zdjęcia w plenerze. Nie fotografuj po zmierzchu (zdjęcia będą ciemne lub poruszone) ani w jaskrawym słońcu (wyjdą „przepalone”, nienaturalne kolory). Na najlepsze, miękkie i rozproszone światło, możesz liczyć w tzw. złotych godzinach, czyli godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed zachodem.  

Używaj statywu 

Statyw pozwala stosować długie czasy naświetlania i nie poruszyć kadru. Dzięki temu uzyskasz poprawne technicznie fotografie nawet w nie najlepszych warunkach oświetleniowych. Korzystaj z samowyzwalacza: unikniesz ryzyka poruszenia smartfona w czasie uruchamiania migawki. Jeżeli fotografujesz „z ręki”, staraj się oprzeć o twarde podłoże całym ciałem lub podeprzeć na łokciach, aby ustabilizować pozycję smartfona na ułamek sekundy potrzebny do zrobienia zdjęcia. 

Zadbaj o neutralne tło 

Fotografia produktu ma przedstawiać produkt i nic więcej. Jeżeli używasz namiotu bezcieniowego, problem rozwiązuje się sam. Do fotografowania większych obiektów wykorzystaj jako tło jasne zasłony, obrus, prześcieradło lub arkusz papieru. W przypadku zdjęć plenerowych tłem mogą być monochromatyczne ściany budynków. Dobre efekty dają też zdjęcia w otwartej przestrzeni za miastem. Aby „zgubić tło”, spróbuj użyć długiej ogniskowej i niskiej przysłony. Uzyskasz płytką głębię ostrości: wyraźny będzie tylko fotografowany obiekt, a tło ulegnie rozmyciu. Do tego celu najlepsza jest klasyczna lustrzanka, lecz podobny efekt oferuje większość smartfonów.  

3. Obróbka graficzna fotografii zgodnie z wytycznymi OLX 

Po wykonaniu fotografii wybierz najbardziej udane ujęcia i dopasuj ich parametry do wytycznych OLX. Sprawdź typ plików (dopuszczalne formaty to jpg, jpeg, png), ich wielkość (do 5 MB na zdjęcie) oraz optymalne proporcje kadru (4:3 lub 1500 × 1205 pikseli). Kadrowanie, konwersję i obróbkę kolorów możesz wykonać nawet w aplikacji na smartfonie.  

Zdecydowanie opłaca się poświęcić czas, aby przygotować wysokiej jakości zdjęcia. Nie zawsze będą tak dobre, jak fotografie ściągnięte ze strony producenta. Jednak pokażą konkretny przedmiot i jego faktyczny stan, a takich informacji najbardziej potrzebują kupujący. Fotografie zwiększają szansę na przyciągnięcie uwagi kupujących i sfinalizowanie transakcji.