Tworzenie ogłoszeń na OLX 

Dodawanie ogłoszeń na OLX jest łatwe, a wszystkie zasady zarządzania nimi całkowicie intuicyjne.
Wszystkie procesy są proste w obsłudze, a jednocześnie dają pełną kontrolę – od publikacji do zakończenia prezentacji. Zapraszamy na przegląd najważniejszych zagadnień związanych z tworzeniem ogłoszeń na OLX.

Co zrobić, aby dodać ogłoszenie na OLX?

Jeżeli chcesz sprzedawać na OLX, zacznij od założenia konta. Zajmie Ci to dosłownie kilka minut. Gdy już jesteś użytkownikiem, zaloguj się z poziomu strony internetowej OLX i kliknij przycisk Dodaj ogłoszenie lub skorzystaj z aplikacji mobilnej OLX i użyj przycisku Dodaj. Po chwili zobaczysz formularz do wypełnienia. 

Treść ogłoszenia 

Ogłoszenie składa się z kilku elementów: 

   • tytuł – ma kluczowe znaczenie dla skuteczności wyszukiwania Twojego ogłoszenia, dlatego staraj się tak go sformułować, aby był zrozumiały dla potencjalnych klientów i zawierał określenia, których potencjalni kupujący mogą użyć do wyszukania danego przedmiotu (np. nazwa lub główna cecha); 

   • kategoria – staraj się jak najdokładniej dobrać kategorię, bo to poprawia widoczność Twojego ogłoszenia i zwiększa szanse na sprzedaż; 

   • cena – możesz wpisać konkretną wartość, wybrać opcję Za darmo lub Zamienię (w wybranych kategoriach może być dostępna tylko opcja ceny)

   • typ ogłoszenia – określenie Twojego statusu (osoba prywatna/przedsiębiorca), który jest nadawany automatycznie (na podstawie deklaracji złożonej przed rozpoczęciem sprzedaży), obowiązuje w odniesieniu do wszystkich ogłoszeń i nie możesz go zmienić; 

    • opis produktu – treść powinna być konkretna i podana zrozumiałym językiem, należy podkreślić zalety oferty i opisać stan danego przedmiotu; Opisy produktów, które sprzedają [link do artykułu]; 

    • zdjęcia – możesz dodać maksymalnie 8 zdjęć do 5 MB/szt. w formacie jpg, jpeg lub png. Zdjęcia muszą być Twoją własnością (pamiętaj o przestrzeganiu praw autorskich), nie mogą zawierać danych kontaktowych, powinny przedstawiać tylko sprzedawany przedmiot. Szczegółowe omówienie tematu wizualnej prezentacji produktów znajdziesz w artykule Jak zrobić zdjęcia, aby wyeksponować mocne strony produktu [link do artykułu]. 

   Dane kontaktowe i lokalizacja

   Potencjalni klienci nie zobaczą Twojego adresu – opublikowana zostanie tylko informacja o miejscowości i dzielnicy, w której umożliwiasz obejrzenie przedmiotu. Podstawową formą kontaktu z klientami są wiadomości na OLX, dlatego automatycznie dodawany jest adres e-mail (pochodzi z danych konta). Jeżeli chcesz wykorzystywać w komunikacji telefon, dodaj jeden lub więcej numerów, oddzielając je przecinkiem lub spacją. 

   W rubryce Osoba kontaktowa podaj imię, pseudonim, imię i nazwisko – możesz wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, że zapis będzie się pojawiał przy wszystkich ogłoszeniach, które dodasz na OLX. 

   Dodatkowe parametry w wybranych kategoriach

   Jeżeli sprzedajesz ubrania lub buty, w formularzu ogłoszenia pojawią się rubryki pozwalające podać rozmiar, markę, kolor, materiał. Z kolei w przypadku akcesoriów komputerowych musisz je przypisać do określonej kategorii (spośród dostępnych na OLX). Wymagane jest wypełnienie tylko tych pól, które zostały oznaczone gwiazdką, jednak warto pamiętać, że dodanie ich, może ułatwić kupującym odnalezienie konkretnego produktu. 

   Przesyłki OLX

   Jeżeli Twoje ogłoszenie należy do kategorii, w której usługa Przesyłki OLX jest dostępna, w formularzu pojawi się odpowiednie pole. Warto dodać tę opcję do ogłoszenia, bo ułatwia sprzedaż, a przez wielu kupujących jest preferowaną formą dostawy.  

   Podgląd przed publikacją

   Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, możesz opublikować ogłoszenie. Jednak przedtem możesz skorzystać z podglądu ogłoszenia (Zobacz przed dodaniem): przekonasz się, co zobaczy potencjalny kupujący i łatwiej wychwycisz ewentualne błędy. 

   Opłaty 

   Na OLX wiele ogłoszeń możesz opublikować całkowicie bezpłatnie. Jeżeli jednak wybierzesz kategorię, w której ogłoszenia są płatne lub przekroczysz limit darmowych ogłoszeń dla danej kategorii, musisz zapłacić za jego dodanie lub skorzystać z opcji „zapłać, jeśli sprzedasz”. Możesz też wybrać jedną z dostępnych opcji promowań, aby poprawić widoczność ogłoszenia. W przypadku bezpłatnych ogłoszeń ta opcja jest do wyboru: możesz z niej skorzystać lub użyć przycisku Dodaj bez promowania.  

   Opcje zarządzania ogłoszeniami 

   OLX zapewnia liczne możliwości zarządzania ogłoszeniami, które pozwalają poprawić ogłoszenia i zwiększyć ich widoczność, a także przedłużyć lub zakończyć ich publikację. Dostępna jest również opcja ukrywania ogłoszeń: gdy ją zastosujesz, kupujący (po wejściu na jedno z ogłoszeń) nie będzie mógł zobaczyć Twoich pozostałych ofert. Warto też skorzystać z możliwości odświeżania ogłoszeń, co pozwala przesunąć je na górę listy wyszukiwania. Jeżeli wybierzesz opcję Zakończ, decyzja nie jest ostateczna – w każdej chwili możesz ponownie aktywować ogłoszenie.